بریس ارتودنسی

ارتودنسی بر پایه ایجاد فشار بین دندان‌ها عمل می‌کند. برای این که فشار وارد شده بر دندان‌ها دقیق و کنترل شده باشد، نیاز به تجهیزاتی همچون بریس ها داریم. بریس ارتودنسی، روی دندان‌ها چسبیده می‌شوند و از بین آن‌ها، سیم ارتودنسی عبور می‌کند. در نهایت بریس ها و سیم ارتودنسی، با تنظیم فشار، باعث حرکت دندان‌ها می‌شوند. با همین تکنیک، شاهد صاف شدن و ردیف شدن دندان‌ها خواهیم بود.

عملکرد بریس ها چگونه است؟

بریس ها روی دندان‌ها چسبیده می‌شوند. درواقع بریس ها به عنوان تکیه گاهی برای حرکت دادن دندان‌ها انتخاب می‌شوند. ارتودنتیست با محکم کردن سیم ارتودنسی، باعث می‌شود که فشاری ملایم به بریس ها وارد شود. این فشار توسط بریس ها به دندان‌ها داده می‌شود و در نهایت، دندان‌ها با حرکت بسیار آهسته، در طول ماه، تغییر می‌کنند. معمولاً یک میلی‌متر هر دندان در طول یک ماه حرکت می‌کند.

بریس های جدید چه تفاوتی با نسخه‌های قدیمی‌تر دارند؟

بریس های جدید، نسبت به بریس های قدیمی، سبک‌تر و مقاوم‌تر شده‌اند. درواقع بریس ها کوچک‌تر از گذشته هستند و عملکرد بهتری نسبت به قبل دارند. تنوع بریس های جدید نسبت به گذشته بسیار بیشتر است. انواع بریس های زیبا، برای زیباتر شدن بیمار در طی درمان، ساخته شده است. از این رو بیماران از وجود تجهیزات ارتودنسی در دهان خود، معمولاً شکایت نمی‌کنند. به خصوص نوجوانان که استفاده از بریس های زینتی برایشان به یک مد تبدیل شده است.

با انواع بریس آشنا شوید.

بریس ها انواع گوناگونی دارند. زمانی که به یک ارتودنتیست مراجعه می‌کنید، ارتودنتیست پس از بررسی وضعیت دندان‌های شما، به شما حق انتخاب می‌دهد. البته در بیشتر شرایط ارتودنتیست یک بریس مناسب را برای شما انتخاب می‌کند اما اگر از ظاهر بریس ناراضی باشید، می‌توانید در طی درمان مطرح کنید تا گزینه‌های مختلفی پیش روی شما قرار گیرد. در ادامه با انواع بریس آشنا شوید.

بریس فلزی:

شایع‌ترین مدل استفاده شده در درمان ارتودنسی، بریس های فلزی هستند. این بریس ها به بریس های سنتی نیز شهرت دارند. هزینه کم و کاربرد زیاد آن‌ها، این مدل از انواع بریس را محبوب‌تر کرده است. کاری که در انتخاب این نوع بریس می‌توانید انجام دهید، انتخاب یک رنگ مناسب کش یا نوار پلاستیکی در اطراف بریس است. معمولاً جوانان علاقه دارند هر ماه یک رنگ روی دندان‌هایشان باشد.

بریس سرامیکی:

نوع دیگری از بریس ها که بسیار طرفدار دارد، بریس سرامیکی است. از آن جایی که بریس سرامیکی شفاف است، دقیقاً رنگ دندان‌ها را انعکاس می‌دهد و سیم رد شده از بین آن نیز هم رنگ دندان ساخته می‌شود. این نوع بریس برای افرادی که نمی‌خواهند ارتودنسی شان دیده شود، مناسب است. بریس سرامیکی نه تنها تأثیر منفی در زیبایی فرد نمی‌گذارد، بلکه چهره فرد را زیباتر و جذاب‌تر می‌کند. از آن جایی که ساختار این بریس ها متفاوت از بریس های فلزی است، هزینه این نوع ارتودنسی بیشتر از ارتودنسی ثابت فلزی است.

بریس ارتودنسی لینگوال

این نوع بریس با بریس فلزی تفاوتی ندارد، تنها در نوع به کار رفتن آن، متفاوت است. بریس های لینگوال در پشت دندان‌ها به کار می رود. از این رو فردی که ارتودنسی دارد، به هیچ عنوان ارتودنسی اش، دیده نمی‌شود و تنها خودش متوجه این موضوع می‌شود. هر چند که این نوع ارتودنسی به دلیل ایجاد اشکال در گفتار و سختی در نصب و تمیزی دندان‌ها، پیشنهاد نمی‌شود اما با این حال طرفداران خاص خود را دارد.

بریس نامرئی

نوع بریس نامرئی کاملاً متفاوت از مدل‌های دیگر است. درواقع براکت های پلاستیکی که به آن پلاک‌های نامرئی نیز گفته می‌شود، در ارتودنسی متحرک به کار می‌روند. در ساختار این نوع بریس، از نوعی پلاستیک مرغوب شفاف استفاده شده است که هنگام استفاده، دقیقاً رنگ دندان‌ها را به نمایش می‌گذارد.

کدام نوع بریس بهتر است؟

با این که بریس های شفاف و سرامیکی زیبایی بیشتری دارند اما اگر از نظر مقاومت و کارایی بخواهیم یک نوع بریس را انتخاب کنیم، ترجیحاً بهتر است از بریس های فلزی استفاده کنیم. این بریس ها مقاومت بالایی دارند و با خوردن غذا، معمولاً به سادگی کج یا جابجا نمی‌شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید