ارتودنسی چه تأثیری بر زیبایی چهره افراد دارد؟

ارتودنسی چه تأثیری بر زیبایی چهره افراد دارد؟

نقش ارتودنسی بر چهره

یکی از مسائلی که بسیار در زیبایی چهره تأثیر دارد شکل فک‌ها و دندان‌ها هستند. نامرتب بودن دندان‌ها تأثیر بسیاری روی صورت دارند. همچنین، فک‌ها ممکن است در اثر عوامل مختلف دچار ناهنجاری‌ شوند. در صورتی که تشخیص ناهنجاری‌های فکی به موقع و قبل از رشد باشد، درمان آن نتایج خوبی برای بیمار خواهد داشت.

در حال حاضر، روش‌های درمانی مختلفی برای اصلاح ناهنجاری‌های فک‌ها و به هم ریختگی دندان‌ها وجود دارد که دندانپزشک با توجه به شرایط بیمار و شدت اختلالات، درمان مناسب را برای بیمار تجویز خواهد کرد. یکی از قدیمی‌ترین روش‌های درمان این ناهنجاری‌ها جراحی است. البته جراحی به دلیل این که عوارض زیادی دارد خیلی از بیماران راغب به انجام آن نیستند. در پی نارضایتی بیماران، دندانپزشکان در پی راه حلی بودند که بدون درد و خونریزی و عوارض بتوانند مشکلات فکی، دهانی و دندانی بیماران را حل کنند.

ارتودنسی یکی از رایج‌ترین درمان‌ها برای بر طرف کردن اختلالات فک‌ها و دندان‌ها است. این درمان به دلیل نداشتن عوارض و مشکلات در بین بیماران طرف داران بسیاری دارد. البته کم نیستند افرادی که تنها با هدف زیبایی به سراغ درمان ارتودنسی می‌روند و مشکل خاص و حادی در فک‌ها و دندان‌های خود ندارند.

داشتن دندان‌های مرتب و ردیف به همراه لبخندی زیبا برای برخی آنقدر اهمیت دارد که دردسرهای ارتودنسی را به جان بخرند. باید اشاره کرد که داشتن دندان‌های مرتب علاوه بر زیباتر کردن لبخند، جویدن غذا را هم آسان‌تر می‌کند. تمیز کردن دندان‌های نامرتب سخت‌تر است و ممکن است حتی عمر آنها کوتاه‌تر شود. پوسیدگی دندان‌ها، مشکلات لثه، خونریزی و احیاناً بوی بد دهان از عوارض دندان‌های نامرتب هستند.

به طور کل، انجام درمان ارتودنسی با دو هدف صورت می‌گیرد: هدف اول مرتب و ردیف کردن دندان‌ها در دو فک، به شکلی است که کاملاً روی هم قرار گیرند و هدف دوم این است که حرکت‌های دندانی آرام انجام شود تا آسیبی به آنها وارد نشود.

درمان ارتودنسی زیبایی به 2 تا 3 سال زمان نیاز دارد که البته به مقدار مشکلات و اختلالات وابسته است. بهترین سن برای ارتودنسی زیبایی پس از 12 سالگی است. اما این حرف نباید باعث شود که فکر کنید برای انجام ارتودنسی زیبایی محدودیت سنی وجود دارد و بزرگسالان در هر سنی می‌توانند برای آن اقدام کنند.

ارتودنسی چه تأثیری بر زیبایی چهره افراد دارد؟  ارتودنسی چه تأثیری بر زیبایی چهره افراد دارد؟

تأثیر درمان ارتودنسی بر زیبایی چهره

ارتودنسی در واقع با حرکت دادن فک‌ها و دندان‌ها روی شکل لب‌ها و موقعیت آنها مؤثر است و ایجاد تناسب در آنها موجب زیبایی صورت می‌شود. در کل این درمان روی اندازه بینی نیز تأثیر دارد و موجب می‌شود که پس از پایان ارتودنسی تناسب صورت بیشتر شود.

ممکن است در اثر ناهنجاری‌ها لب‌ها به خوبی روی هم بسته نشوند و با ارتودنسی این مشکل نیز مرتفع خواهد شد. ظاهر دندان‌ها هم در چهره بسیار اهمیت دارند. دندان‌های کج و معوج به زیبایی چهره آسیب می‌زنند. ارتودنسی می‌تواند بخش‌های پایینی صورت را تحت تأثیر قرار دهد که در زیبایی چهره مؤثر است.

حتی با ارتودنسی صورت‌های گرد کشیده می‌شوند یا ممکن است از کشیدگی زیاد صورت کاسته شود. ارتودنسی این توانایی را دارد که لب‌های بیرون زده را خوش فرم و آنها را به طرف داخل متمایل می‌کند و همچنین لب‌های باریک برجسته‌تر می‌شوند. یکی دیگر از کارهایی که ارتودنسی انجام می‌دهد ایجاد تقارن در صورت است که به وضوح پس از پایان آن تأثیر آن را درک خواهید کرد.

وقتی دندان‌های فک پایین جلوتر باشند، چانه به طرف بیرون حرکت می‌کند و صورت کاملاً گرد می‌شود و با انجام ارتودنسی این مشکل رفع خواهد شد. همچنین، بیرون زدگی نامتناسب دندان‌های جلویی باعث حرکت لب بالا به سمت بیرون و افتادگی گونه‌ها می‌شود که ارتودنسی قادر است هماهنگی در صورت ایجاد کند.

 

 

 

 

1 دیدگاه دربارهٔ «ارتودنسی چه تأثیری بر زیبایی چهره افراد دارد؟»

  1. سلام وقتتون بخیر.ببخشید فک پایینیم عقب تر از فک بالایی قرار داره و به طرف چپ صورتم بیشتر کشیده شده.(دندانهای بالایی جلوتر از داندانهایی پایینی و فک پایین به طرف چپ صورت رفته دندانها روی هم قرار ندارن و لب بالایی جلوتر از لب پایینی قرار گرفته). احساس میکنم این ناهنجاری باعث غیر قرینگی لپ و گونهای دو طرف صورتم شده و در کل چهره نامتقارنی دارم. آیا ارتودنسی میتونه قرینگی چهره و تناسب اجزای صورت رو (والبته بینی که اونم مث فک پایینی از بیخ منحرف به چپه) تا حد چشمگیری در چهره برقرار کنه؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید