آیا امکان دارد که درمان ارتودنسی با شکست مواجه شود؟

نقش دهانشویه در بهداشت ارتودنسی

در همه انواع ارتودنسی‌ها، رعایت بهداشت دهان اهمیت ویژه‌ای دارد. با رعایت بهداشت دهان نتیجه نهایی ارتودنسی، دقیقاً همان چیزی خواهد بود که انتظارش را دارید. در ارتودنسی ثابت فلزی و ارتودنسی متحرک، با روش‌های گوناگونی باید بهداشت ارتودنسی را تأمین کرد. در ارتودنسی ثابت تنها کاری که بیمار باید انجام دهد، رعایت نکات بهداشتی است. در ارتودنسی متحرک کمی وظایف بیمار بیشتر خواهد بود. اول این که باید همکاری مناسبی با دندانپزشک خود داشته باشد و در زمان‌های مشخص اقدام به خارج سازی ارتودنسی متحرک کند و دوم این که باید بهداشت دهان و دندان خود را دقیقاً مطابق دستور دندانپزشک رعایت کند. در این میان استفاده از دهانشویه ها، نقش مهمی در رعایت این بهداشت ایفا می‌کند.

چرا باید از دهانشویه در ارتودنسی استفاده کنیم؟

رعایت بهداشت در دندان‌هایی که ارتودنسی شده‌اند سخت‌تر از دندان‌های معمولی است. از آن جایی که تجهیزات ارتودنسی مکانی برای تجمع پلاک ها و گیر افتادن غذا هستند، باید بعد از هر وعده غذایی به خوبی دندان‌ها را مسواک کنید. استفاده از دهانشویه در ارتودنسی باعث از بین رفتن پلاک‌های دندانی می‌شوند. این پلاک ها به طور معمول در اطراف لثه و دندان قرار می گیرند و موجب التهاب لثه و ایجاد بوی بد در دهان می‌شوند. استفاده از دهانشویه باعث ضد عفونی کردن تجهیزات ارتودنسی و از بین بردن پلاک های دندانی می‌شود.

دلیل دیگری که استفاده از دهانشویه در دوره درمان ارتودنسی را خوشایند می‌کند، حس خوبی است که بیمار پس از استفاده از آن احساس می‌کند. بوی خوش و طعم خوبی در دهان بیمار ایجاد می‌شود و از پوسیدگی دندان‌ها در این دوره پیشگیری می‌شود.

از چه دهانشویه ای برای ارتودنسی خود استفاده کنیم؟

دهانشویه هایی که حاوی الکل هستند برای این دوره مناسب نیستند. چرا که باعث ایجاد خشکی در دهان و به وجود آمدن بوی بد می‌شوند. از دهانشویه هایی استفاده کنید که حاوی فلوراید و کلروهگزیدین باشد. این دهانشویه ها میکروب زدایی قوی ای دارند و دندان‌ها را در مقابل پوسیدگی حفظ می‌کنند.

چه زمانی از دهانشویه استفاده کنیم؟

بر روی بدنه بطری دهانشویه ها معمولاً نوشته می‌شود که از هر دهانشویه چند بار می توانید در طول روز استفاده کنید. به طور معمول بعد از خوردن غذا و مسواک زدن، باید نخ دندان بکشید و سپس دهانشویه را استفاده کنید. دهانشویه را به اندازه خط نشانی که در درب بطری مشخص شده، بریزید و به مدت 30 تا 40 ثانیه در دهان خود بچرخانید و سپس محتویات دهان را خارج کنید. تا نیم ساعت بعد از استفاده از دهانشویه، مایعات دیگری مصرف نکنید تا دهانشویه بهترین اثر خود را روی دندان‌ها باقی بگذارد.

دستگاه ارتودنسی متحرک را می‌توان با دهانشویه شست؟

شستشوی پلاک های متحرک شرایط متفاوتی دارد. به هیچ عنوان از خمیردندان برای شستشوی ارتودنسی متحرک خود استفاده نکنید چرا که خمیردندان برای از بین بردن جرم های مقاوم روی دندان‌ها ساخته شده است و استفاده از آن روی پلاک های متحرک می تواند بدنه پلاک ها را از بین ببرد. دهانشویه نیز برای تمیز کردن پلاک های متحرک مناسب نیست اما اگر می‌خواهید که بوی بد یا طعم پلاک متحرک خود را تغییر دهید می‌توانید از دهانشویه استفاده کنید فقط به خاطر داشته باشید که کمتر از 10 ثانیه باید دهانشویه را روی پلاک بریزید و فوراً با آب بشویید. برای شستن پلاک‌های متحرک از آب داغ استفاده نکنید چرا که باعث عوض شدن شکل ظاهری پلاک می‌شود.

معمولاً ارتودنتیست ها به بیماران خود دهانشویه های مناسبی را توصیه می‌کنند که بهترین اثر ماندگاری را روی دندان‌های بیمار باقی خواهد گذاشت. در این مورد بهتر است با ارتودنتیست خود مشورت کنید و میزان استفاده از دهانشویه را از وی بپرسید.

1 دیدگاه دربارهٔ «نقش دهانشویه در بهداشت ارتودنسی»

دیدگاه‌ خود را بنویسید