الاینرهای نامرئی

ارتودنسی یکی از اصلی ترین تخصص های دندانپزشکی است که در طی آن، دندانپزشکان به رفع ناهنجاری‌های دندانی و فکی می‌پردازند. سالیان سال است که واژه ارتودنسی به گوش می‌رسد. احتمالاً با شنیدن نام ارتودنسی یاد سیم‌ها و براکت های وصل شده به دندان‌ها می‌افتید. سیم‌هایی که چندین سال مهمان دندان‌های ارتودنسی شده خواهند بود. بسیاری از افراد که از ناهنجاری‌های دندانی رنج می‌برند، به علت شکل نامناسب این سیم‌ها، تصمیم می‌گیرند با مشکلات دندانی خود کنار بیایند و تمایلی به انجام ارتودنسی ندارند. به ویژه افرادی که مدام در جامعه حضور دارند و جلسات و قرارهای کاری متعددی دارند، از این کار سر باز می‌زنند. در اینجا استفاده از الاینرها یا ردیف کننده‌های دندانی که شفاف و بدون سیم هستند، راه حلی مناسب برای این گونه افراد محسوب می‌شود. در استفاده از الاینرهای نامرئی، خبری از سیم و براکت نیست.

الاینر چیست؟

الاینرها صفحات شفاف و بی رنگی هستند که از جنس پلاستیک فشرده بوده و دقیقاً قالبی برای دندان‌ها می‌باشند. هنگامی که الاینرهای شفاف روی دندان‌ها قرار می‌گیرند، نیروی ضعیفی روی همه دندان‌ها اعمال می‌شود که باعث تغییر شکل دندان‌ها و ثابت ماندن آن ها می‌شود. الاینرها برای هر شخصی متفاوت ساخته می‌شوند و برای ساخت آن نیاز به قالب گیری دندان‌ها خواهیم داشت. برای ساخت الاینرها از نرم‌افزارهای دیجیتالی و سه بعدی استفاده می‌شود.

مزایای استفاده از الاینرها

  • الاینرهای شفاف قابلیت جابجایی دارند. البته این مورد را هم می‌توان مزیت و هم می‌توان جزئی از معایب آن حساب کرد. از آن جایی که قابلیت برداشته شدن دارد، بیمار می‌تواند برای خوردن و آشامیدن و مسواک زدن، الاینرها را خارج کند و این یک مزیت است. البته اگر بیمار به صورت مرتب الاینرها را خارج کند، نه تنها درمان ارتودنسی وی تکمیل نمی‌شود بلکه بهم ریختگی های بیشتری را شامل خواهد شد. در استفاده از الاینرها باید با هماهنگی دندانپزشک خود، آن ها را خارج کنید و از برداشتن بیش از حد الاینرها بپرهیزید.
  • از مهم‌ترین مزایای استفاده از الاینرها، شفاف بودن و عدم قابل مشاهده بودن آن ها است. الاینرها را تنها از نزدیک می‌توانید تشخیص دهید. علاوه بر این که هیچ شکل ناپسندی در دندان‌ها ایجاد نمی‌شود، بلعکس ممکن است از زیبایی ایجاد شده روی دندان‌هایتان شگفت زده شوید.
  • در مواقع حساس و هنگام سخنرانی می‌توانید الاینرها را خارج کنید و به راحتی صحبت کنید. استفاده از الاینرها باعث افزایش اعتماد به نفس فرد خواهد شد.
  • تمیز کردن دندان‌ها با کمک الاینرها ساده تر از تمیز کردن دندان‌های ارتودنسی شده با براکت های فلزی است. با استفاده از الاینرها دندان‌هایتان را می‌توانید به راحتی نخ دندان بکشید و مسواک کنید.

معایب استفاده از الاینرها

الاینرهای نامرئی گران تر از براکت های فلزی سنتی می‌باشند و همین امر موجب شده، بسیاری از افراد نتوانند این درمان را برگزینند.

از دیگر معایب استفاده از الاینرها، مدت زمان انتظار برای ساخت قالب الاینر است. تقریباً 6 هفته زمان لازم است تا قالب نهایی تأیید شود.

استفاده از الاینرها در ابتدا می‌تواند در شکل گفتار بیمار اختلال ایجاد کند. مدت زمانی که بیمار بتواند به درستی کلمات را ادا کند، در هر فردی متفاوت است. معمولاً بعد از گذشت چند هفته، بیمار به الاینرهای نامرئی عادت می‌کند و مشکلات گفتاری اش بر طرف می‌شود.

الاینرهای نامرئی فشار زیادی روی دندان‌ها اعمال می‌کنند و معمولاً درد بیشتری نسبت به براکت های فلزی سنتی در دندان‌ها ایجاد می‌کنند.

بهداشت در استفاده از الاینرها بسیار مهم است. پس از هر بار غذا خوردن باید الاینرها و دندان‌ها را به خوبی بشویید و مجدداً الاینرها را بر سر جای خود قرار دهید. اگر بهداشت دندان‌ها رعایت نشود، پوسیدگی سراغ دندان‌هایتان خواهد آمد.

از آن جایی که الاینرها قابلیت خارج شدن دارند، ممکن است در محیط خارج از دندان دچار صدمات فیزیکی شوند. در این صورت، مجدداً برای ساخت الاینر باید صبر کرد. از این رو باید به خوبی از آن ها نگهداری کنید.

از دیگر معایب الاینرها، تحریک لثه و زخم کردن آن است. البته این در همه افراد دیده نمی‌شود اما گاهی این اتفاق رخ می‌دهد. بدین منظور باید الاینرها را با دقت بالا تنظیم کرد تا هیچ آسیبی به لثه وارد نشود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید